Sposoby na rozważną i bezpieczną rozgrywkę hazardową

Przygotowując się do gry w kasynie internetowym, trzeba pamiętać o wielu rzeczach – zweryfikować jej licencję, sprawdzić gry i bonusy, dokonać depozytu. To jednak wiedza podstawowa, o której pamięta praktycznie każdy hazardzista.

O wiele większe znaczenie jednak mają zasady bezpiecznej i odpowiedzialnej gry, o której niestety nie każdy wie. Chcemy w tym tekście przybliżyć kilka najważniejszych kwestii, które uczynią czas spędzony w kasynie bezpieczniejszym.

Dlaczego tak ważna jest odpowiedzialna gra?

Tak jak pisaliśmy, pozwala ona czuć się bezpieczniej w kasynie. Co dokładnie się jednak na to składa?

Zacznijmy od samej odpowiedzialnej gry. To dosyć obszerne hasło, które zawiera w sobie wiele informacji. Za odpowiedzialną grę traktujemy zachowania w kasynie internetowym, które minimalizują szansę popadnięcia w niebezpieczny nałóg hazardowy. Jeżeli trzymać będziemy się pewnych zasad, znacząco zmniejszymy to ryzyko.

Gdy gramy nieodpowiedzialnie, nie tylko wystawiamy się na uzależnienie – gra taka może mieć też inne skutki, na przykład znacznie szybszą utratę gotówki, którą przeznaczyliśmy na grę. Może też wprowadzić nas to w zły nastrój, czy pogorszyć nasze relacje z bliskimi.

Grając odpowiedzialnie, możemy odwrócić negatywne aspekty na naszą korzyść – na przykład, zamiast głupio tracić gotówkę w kilka chwil, znacznie przedłużyć czas naszej rozgrywki i nawet nieco zwiększyć nasze szanse na wygraną. Co więcej, na pewno nie opuścimy kasyna w złym humorze, niezależnie od końcowego wyniku rozgrywki.

Strategie odpowiedzialnej gry

Jest kilka dobrych strategii, których warto się trzymać. Przede wszystkim, przed rozpoczęciem rozgrywki ustal sobie limit grania – na przykład kwadrans czy pół godziny. Dobrym pomysłem jest ustawienie alarmu, na przykład na telefonie, lub, jeżeli kasyno ma taką opcję, bezpośrednio na stronie.

Innym limitem, o którym warto pomyśleć, będzie budżet na grę. Pomocne może być dokonywanie wpłaty przez e-portfel. Wystarczy, że zasilisz go najpierw pewną kwotą, a następnie korzystać będziesz wyłącznie z niego do dokonywania depozytów w kasynie. Budżet możesz też ustalić w kasynie online, ustawiając limity miesięcznych czy dziennych wpłat.

Na końcu pamiętaj też, by regularnie monitorować swoją aktywność hazardową, sprawdzając, ile czasu na grę poświęcasz, ile pieniędzy wygrywasz i przegrywasz. To ułatwi ci podjęcie decyzji na przykład o odpoczęciu od grania.

Oznaki problemów związanych z hazardem

Problemy te mogą ujawniać się na wielu płaszczyznach życia. Wielu graczy zaczyna od pożyczania pieniędzy na dalszą grę – nie informując oczywiście, na co dokładnie potrzebne są im pieniądze. Uzależnieni mogą też rezygnować z innych potrzeb – na przykład jedzenia czy innych form rozrywki – by tylko móc zagrać na automatach.

Oznaki mogą być też fizyczne – jeżeli na przykład robisz sobie krzywdę po przegranej lub w emocjach niszczysz meble, sprzęt elektroniczny lub inne rzeczy. Przejawiać się to może również w sferze emocjonalnej, na przykład w kłótniach z bliskimi, czy wzmocnionych negatywnych emocjach: złości, gniewie czy smutku.

Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim musisz stosować się do kilku strategii wymienionych przez nas wcześniej. Warto też o pomoc zwrócić się do bliskich – pokonanie takiego uzależnienia w pojedynkę może być bardzo trudne. Szczerość będzie pierwszym krokiem, jaki warto wykonać w walce z problemami.

Zasoby i wsparcie dostępne w ramach odpowiedzialnej gry w kasynie

Jeżeli potrzebujesz pomocy, warto rozważyć kontakt z takimi organizacjami jak NieGram.org czy Gambling Therapy, która jest międzynarodową fundacją. Co więcej, pomagają one nie tylko samym uzależnionym, ale też ich otoczeniu – dzieciom, małżonkom czy pozostałym bliskim.

Jeżeli potrzebujesz dalszej pomocy, możesz skontaktować się z Ogólnopolskim Telefonem Zaufania dla osób uzależnionych, dzwoniąc na 801 199 990. Organizacja ta będzie mogła wesprzeć cię w kryzysie, a także pokierować w dalszej drodze w walce z nałogiem.

Słowo na koniec

Jak widać, uzależnienie od hazardu to realny problem, który dotknąć może naprawdę każdego. Dlatego apelujemy – grajmy rozsądnie i dbajmy o nasze dobro i zdrowie. Hazard zawsze powinien być rozrywką i przynosić emocje – jednak jedynie te pozytywne!